Çevrimdışı Strateji Oyunları

Çevrimdışı strateji oyunları, yapay zekaya karşı oynanma suretiyle sevilen oyunlar arasındadır. Strateji oyununa başlamadan önce mevcut oyun türlerinin araştırılması çok önemlidir. Bu, oyunun daha zevkli olmasına ve daha net karar vermenizi sağlamanıza yardımcı olur. Strateji oyunları çeşitleri: MMO (Massively Multiplayers Online), RTS (Real Time) ve TBS (Turn Based) strateji oyunları olmak üzere üç esas ve popüler türde mevcuttur. MMO en popüler strateji oyun türlerinden biri olarak aynı anda birkaç oyuncunun oynamasını sağlar. Oyuncular aynı amaca ulaşmak için beraber veya birbirlerine karşı yarışırlar. RTS strateji oyunlarında ise oyuncuların, mevcut karakter ve ikonları haritada çeşitli mekanlar arasında hareket ettirmeleri gerekmektedir. Bu tür çevrimdışı strateji oyunları, strateji oyunlarına yeni başlayanlar için çok uygundur ve aynı anda birkaç kişi tarafından oynanabilir. TBS strateji oyunları klasik strateji deneyimi olarak tanınmaktadır. Oyuncular oyun durdurulduğunda veya ara verildiğinde hareketlerini çizebilir ve ayarlayabilirler.

MMO (Massively Multiplayers Online) ve RTS (Real Time) Strateji Oyunları

Strateji oyunları çeşitlerinden Massively Multiplayer Online (MMO) oyunları en popüler olanlardandır. Bu oyun Plarium online strateji oyunlarının en yeni çıkan versiyonudur ve bu tür oyunlar içerisinde en iyilerindendir. İsminden de anlaşıldığı üzere bu oyunu binlerce oyuncu aynı server üzerinden oynayabilir. Oyuncular aynı amaca ulaşmak için birlikte hareket edebilecekleri gibi birbirlerine karşı da yarışabilirler. Massively Multiplayer Online strateji oyunları oyunculara interaktif teknik ve talimatlar vermekle beraber, kullanabilecekleri kaynakları da sunuyor. Plarium Massively Multiplayer Online seçenekli oyunlara örnek olarak “Heroes of the North”, “Black Desert Online”, “Guild Wars”, “TERA”, “Blade and Soul” ve “Star Wars: The Old Republic” strateji oyunlarını gösterebiliriz.

Real-time strategy (RTS) strateji oyunları zaman bazlı video oyunudur ve karşı tarafı parçalayarak yenmek için kaynakların kullanılması odaklıdır. RTS strateji oyunları sıra tabanlı strateji oyunları ile karşılaştırılıyor. Sıra tabanlı oyunlarda genellikle her oyuncu karşı tarafın haraketinin ne olacağından etkilenmeden bir sonraki aşamaya geçebilir. Bu tür oyunlarda oyuncular kendi sahlarını kurmalı, kaynaklarını korumalı ve saldırıya geçmelidirler. RTS strateji oyunları stratejiye yeni nesil savaş oyunları sunuyor. Bu tür oyunlar oyuncuların hızlı karar almasını gerektirmekle beraber, onların kaynakları doğru şekilde ve zamanda kullanmalarını sağlıyor. En popüler RTS oyun serilerine örnek olarak “Starcraft”, “Warcraft”, “Command and Conquer”, “Warhammer” ve “Age of Empires” gösterilebilir.

TBS (Turn Based) Strateji Oyunları

Strateji Oyunları Çeşitleri arasında Turn-based (TBS) strateji oyunları genellikle savaş oyunlarıdır. Bu oyunlar süresince oyuncuların sırayla oynaması gerekmektedir. Tüm oyuncular eşzamanlı oynarlar, dolayısıyla gerçek zamanlı strateji oyunlarından farklıdır. En iyi RTS oyunlarına örnek olarak “Tactics Ogre: Let Us Cling Together”, “Master of Orion II: Battle at Antares”, “XCOM 2: War of the Chosen” ve “The Banner Saga 3” gibi oyunlar gösterilebilir.

Strateji Oyunları Çeşitleri: MMO, RTS ve TBS